Szanowni Państwo,
z wielką radością zapraszam Państwa do udziału w VI Polskim Kongresie Górniczym, który odbędzie się w dniach 24–26 września 2025 roku w Lublinie – regionie o wyjątkowym znaczeniu dla historii i współczesności polskiego górnictwa.
To właśnie na Lubelszczyźnie, w miejscu dawnych marzeń o „drugim Śląsku”, powstała Kopalnia Bogdanka – dziś symbol efektywności, innowacyjności i odpowiedzialności społecznej. Z satysfakcją przyjęliśmy wiadomość, że tegoroczna edycja Kongresu zostanie połączona z obchodami 50-lecia rozpoczęcia budowy kopalni. To doskonały moment, by spojrzeć zarówno w przeszłość, jak i przyszłość polskiego górnictwa. To również odpowiedni czas dla dyskusji na temat naszej polityki surowcowej i energetycznej, jak również sprawiedliwej transformacji sektora węglowego.
Hasło Kongresu „GórnictwoPL-2050” nie jest przypadkowe. Dobrze oddaje ono skalę wyzwań, z jakimi mierzy się nasz sektor – w kraju, w Europie i w świecie. Potrzebujemy dziś wspólnej refleksji, współpracy środowisk oraz odwagi w proponowaniu rozwiązań, które pozwolą przemysłowi wydobywczemu funkcjonować w realiach transformacji energetycznej, cyfrowej i środowiskowej.
Jako Stowarzyszenie Polskiego Komitetu Światowego Kongresu Górniczego traktujemy ten Kongres nie tylko jako najważniejsze forum debaty branżowej w kraju, ale też jako etap przygotowań do udziału polskich ośrodków naukowo-badawczych i przemysłowych w Światowym Kongresie Górniczym w Limie (Peru) w 2026 roku. Wierzę, że VI PKG będzie miejscem, gdzie powstaną wystąpienia, idee i propozycje, które godnie reprezentować będą polskie górnictwo na forum światowym.
Kongresy górnicze – zarówno te krajowe, jak i światowe – są czymś więcej niż tylko zbiorem referatów i prezentacji. To miejsca spotkań pokoleń: ludzi z: kopalń, ośrodków naukowych, czy też instytucji państwowych i samorządowych. To przestrzeń wymiany doświadczeń i budowania wspólnoty ludzi, dla których słowo „górnictwo” wciąż znaczy odpowiedzialność – za bezpieczeństwo energetyczne kraju, za pracowników oraz za środowisko.
Z całego serca zapraszam Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Spotkajmy się w Lublinie – w sercu Lubelszczyzny, w sąsiedztwie Bogdanki – by wspólnie stworzyć głos polskiego górnictwa prezentowany podczas Światowego Kongresu w Limie.
6. Polski Kongres Górniczy
BIULETYN nr 1
Z wyrazami szacunku i górniczym pozdrowieniem
Szczęść Boże
Prof. dr hab. inż. Stanisław PRUSEK
Prezes Zarządu
Stowarzyszenia Polskiego Komitetu
Światowego Kongresu Górniczego